Majasoomukad ja kuidas nendest vabaneda

Kes on majasoomukad?

Majasoomukas (tuntud ka nende teadusliku nime Lepisma saccharina järgi) on väike, ilma tiibadeta putukas, kes kasvab tavaliselt umbes 30 millimeetri pikkuseks. Nende keha katvate soomuste värv on hõbedasinine, millest tuleneb tema ingliskeelne üldnimi: silverfish. Lisaks eristatavale värvile saab majasoomukat tuvastada ka nende pikkade kõverate tunnalde ja tagumise otsa kolme harjaste järgi.

Arvate,et Teil on majasoomukad? Majasoomukate püünistega on võimalik olla kindel nende olemasolus.

Soovite neist kiiresti vabaneda? Võtke kohe ühendust Insecto kahjuritõrjega täites ära kõrval olev vorm või helistage 52-441-42!

Mida majasoomukas sööb?

Majasoomukas sööb polüsahhariide. See hõlmab suhkruid ja tärklisi, kohvi, raamatuid, paberit, fotosid ja kosmeetikat. Nad võivad toituda ka nahast ja vaipkatetest.Majasomukas kipub kogunema niisketes piirkondades, aga ka kohtades, kus nende lemmiktoitu on piisavalt. See võib hõlmata kööki, garaaži, keldrit, vannituba või pööningut. Võite neid leida ka halvasti suletud mahutitest.

Suure tõenäosusega avastate majasoomuka alles siis, kui nad on juba massiliselt teie elamises.. Nad on öised tegutsejad ja liiguvad ringi väga kiiresti.

Kui kaua nad elavad?

Majasoomukad on tavaliselt väga pikaealised. Keskmiselt elavad nad umbes viis aastat. Samuti võivad nad elada ilma veeta nädalaid ja terve aasta ilma toiduta. Vajaduse korral söövad nad ellujäämiseks ka vigastatud või surnud putukaid.

Kas majasoomukas on kahjulik?

Hea uudis on see, et majasoomukas ei ole kahjulik. Neil puudub kalduvus hammustada inimesi (ehkki nad võivad hävitada teie olulise paberi või dokumendi ära) ja nad ei levita mingeid haigusi. Nagu öeldud, võivad nad siiski kaudselt teie tervisele negatiivset mõju avaldada. Majasoomukas võib kahjustada ka teie vara. Nad mitte ainult ei söö ära teie olulisi dokumentide ja mälestusesemeid, vaid võivad põhjustada ka suuremaid kahjustusi. Näiteks söövad nad võimaluse korral tapeeti ja tapeediliimi.

Märgid, et teil on kodus majasoomukad.

Nüüd, kui teate täpselt, mis on majasoomukas, on aeg edasi minna javaadata, kas nad on teie koju tunginud kahjurid või mitte. Järgnevalt on toodud mõned levinumad märgid, et majasoomukas on teie probleem:

Märkate majasoomukaid

Üks ilmseimaid viise, kuidas teha kindlaks, kas teil on majasoomukate probleem või mitte, on teha kindlaks, kas olete näinud oma kodus ringi liikuvat majasoomukat.

Majasoomukaga on asi selles, et kui teil juba üks on, siis on peaaegu garanteeritud, et teil on neid tegelikult rohkem.

Väljaheited

Te ei pruugi oma kodus reaalselt majasoomukat märgata. Siiski on ka muid märke, millele peaksite tähelepanu pöörama. Näiteks võite leida majasoomuka väljaheiteid. Need näevad välja nagu pisikesed mustad kerakesed, mis sarnanevad piprateradega.

Tavaline on väljaheidete leidmine toidukottides ja nende hoiukohtades või nende läheduses – kõikjal, kus on palju esemeid, mida majasoomukas armastab süüa.

Majasoomuka hammustamise märgid

Majasoomukas ei hammusta inimesi, kuid nad näksivad teie asju.

Kui märkate oma kodus raamatute, paberite, kastide või muude paberi- või riidekaupade kahjustusi, on võimalik, et süüdlane on majasoomukas, mitte näiteks koi.

Hoidke hoiuruumides ja muudes tavalistes pesitsuskohtades, nagu näiteks oma kapp ja sahver, silma peal kahjustuste märkidel.Kollased plekid.Majasoomukad võib süües jätta maha kollased jäljed. Kui märkate paberitel, rõivastel, seintel või muudes kodupiirkondades kollaseid plekke ja teil pole aimugi, kuidas need sinna sattusid, võib teil olla majasoomukaga probleem.

Mahajäetud nahk

Majasoomukas ajab nahka kogu elutsükli vältel. Võib-olla ei leia te kodust elavat majasoomukat, võite siiski kohata majasoomuka nahku.

Kuna nad on nii väikesed, on majasoomuka nahk märkamatu. Pöörake põrandate pühkimisel või riiulitelt tolmu võtmisel siiski hoolikalt sellele tähelepanu.

Seinapraod ja põrandaliistud.

Majasoomukatele meeldib pesitseda ja muneda pragudesse ja lõhedesse seintes või põrandalaudades.

Kui teie kodus on pragusid, jälgige neid tähelepanelikult. Kui tundub, et nad hakkavad laienema, on võimalik, et majasoomukas on otsustanud neid piirkondi asustada.

Näpunäited majasoomukast vabanemiseks

Järgige neid näpunäiteid, kui olete veendunud, et teie kodus on majasoomukad ja soovite vältida nende hävitustööd ja muud tüütut käitumist. Abiks majasoomukast vabanemiseks: Vabanege prügikastist Üks esimesi samme, mida peate majasoomukast vabanemiseks tegema, on nende toiduvarude katkestamine.

Valmistage majasoomuka lõks

Seadke üles majasoomuka püünis (või mitu), mis aitab neid peidikutest välja tõmmata.

Võite kleepuvaid püüniseid osta aianduskauplusest või meisterdada see ise. Võtke klaaspurk ja pange sinna midagi tärkliserikast, näiteks leivatükk või kreekeri. Tärkliserikka toiduallika juurde pääsemiseks meelitatakse majasoomukas purki, kuid purk on väljapääsemiseks liiga libe ja ta libiseb sinna tagasi.

Meilt on võimalik osta efektiivset majasoomukate püünist.

NB: Majasoomukate püünis ei ole lõplik lahendus soomukatest vabanemisel.

Kasutage diatomiitmuldi

Diatomiitmuld on mittetoksiline (inimestele ja lemmikloomadele) aine, mida saate oma maja ümber piserdada majasoomuka tapmiseks. Piserdage seda pragude, lõhede ja muude piirkondade ümber, kus nad tõenäoliselt pesitsevad.

Tolmuimeja

Kindlasti koristage ka oma maja hästi. Põhjalik tolmuimeja toimetamine imeb majasoomuka mune ja tänu sellele vabanete paberitükikestest, millest nad on toitunud.

Helistage professionaalile

Ärge kahelge, helistage ka professionaalile. Nad saavad püstitada tõhusad püünised ja kasutada muid tööriistu, et majasoomukad oma peidukohtadest välja tõmmata ja need elamiset kõrvaldada.

Pidage meeles, et mida varem saate asjatundja selle probleemiga tegelema, seda kiiremini saate majasoomukast vabaneda!

Kuidas vältida nende tagasitulekut

Kahjuks ei piisa alati vaid majasoomuka püüniste seadistamisest et neist neist lahti saada. Peate ka astuma samme, et takistada neil oma koju tagasi tulemast. Siin on mõned täiendavad sammud, mida saate teha tulevaste majasoomukatega nakatumise vältimiseks:

Kõrvaldage niiskus

Majasoomukaid tõmbab ligi niisked alad. Kui teie kodus on piirkondi, kus niiskus kipub kogunema, näiteks kelder, vannituba või treppide all olev hoiuruum, võtke meetmeid niiskuse kõrvaldamiseks.

Alustuseks paigaldage õhukuivati, mis aitab hoida neid alasid kuivana. Hea soovitus on tihendada kõik praod, mis lasevad vett sisse.

Hoidke oma maja puhtana

Veenduge, et ka teie maja oleks puhas ja korrastatud. Hoidke dokumente arhiivikappides või suletavates sahtlites, nii et nad ei ahvatle putukaid ligi.

Hoidke ka oma põrandad pühitud ja tolmuvabad.

Lisaks oma kodu niisketes kohtades olevate pragude tihendamisele likvideerige kindlasti ka muud praod.. Kui teie akendes või ustes on näiteks pragusid, pöörake tähelepanu sellele kohe ja likvideerige ehitusvead. Ka seinte ja põrandapragude tihendamiseks kasutage materjale, nii et keegii ei saaks neid pesapinnana kasutada.

Vürtsitage oma elu

Teatud vürtsid võivad majasoomuka eemale tõrjuda. Nelk, kaneel ja loorberilehed võivad kõik aidata majasoomuka eemal hoida. Riputage nende kuivatatud ürtidega täidetud kotikesed oma kappidesse, sahtlitesse või sahvrisse, et vältida majasoomuka elutsemist.

Ütle hüvasti majasoomukale

Keegi ei taha tunnistada naabrile, et neil on probleem majasoomukaga. Hea uudis on aga see, et teil on võimalik neist lahti saada kui järgite ülaltoodud juhiseid majasoomukatest vabanemiseks ning tellite profiteenuse firmalt INSECTO OÜ- info@insecto.ee

Loe rohkem kuidas Insecto oü saab aidata sind kahjurite tõrjel