Lutikatõrje

Millised on lutikad?

Lutikad on pisikesed ovaalsed mittelendavad putukad,mis kuuluvad Cimicidae perekonda. Siia kuulub 3 erinevat liiku voodilutikaid,kes hammustavad inimesi. Täiskasvanud on 5mm- 7mm pikkused,kui nümfid on umbes 1.5 mm suurused. Lutikatel on tasased kehad ja neid on lihtne segiajada puukide või väikeste prussakatega.Kuna lutikad on toituvad peamiselt voodi ümbruses,siis kutsutakse neid voodilutikateks. Voodilutikad toituvad inimestest,nende verest. Samuti ka loomade verest.

Täiskasvanud lutikad on punakat-pruuni värvi,ent rohkem punakad peale söömist. Nümfid on heledat värvi ja helepunased peale toitumist. Nende tiivad on rohkem eripäraks,kuna nad ei saa lennata. Sellegipoolest on nad väga väledad liikujad.

Parimad temperatuurid voodilutikate jaoks on 21-25 kraadi,mis aitab neil kiiremini täisikka jõuda ja toota kuni 3 põlvkonda järglasi aastas.

Mis on lutikate hammustuste sümptomid ja nähud?

Lutikad hammustavad ja toituvad inimese verest. Nad on peamiselt aktiivsed öösel ja võivad hammustada kõiki kehaosi magaval inimesel. Nägu,kael ja käed on peamiselt kohad lutikate hammustusteks. Hammustus iseenesest on valutu ja inimene ei saa arugi. Väikesed lamedad kühmud nahal on peamised näitajad voodilutikate olemasolust. Samuti tekkib sageli punetusi,paistetusi,ning sügelemist. Kui kõvasti kratsida,siis võivad hammustuskohad saada infektsiooni. Voodilutikate hammustuste puhul on hammustused tihti reas. Spetsialistid nimetavad sellist nähtust : “hommikusöögi,lõunasöögi ja õhtusöögi” märgid. Näitab see nende toitumise harjupärasust. Mõne inimese puhul võivad hammustusi näha olla alles mitme päeva pärast. Pole harvad ka juhud,kus läheb kuni 14 päeva,et näha hammustusnähtusi.

Lutika hammustus võib olla märkamatu või segi aetud kirbu- või sääsehammustustega. Samuti ka erinevad nahaprobleemid võivad segada voodilutikate hammustustele jälilesaamist.Voodilutikatel on süljenäärmed,mis võivad jätta ebameeldiva lõhna ,ning ka tumedaid väljaheiteid linadele ja kohtadele,kus nad peituvad ( pragudes või varjatud kohtades voodi läheduses või mujal tubades )

Teadlased ei ole täiesti kindlad voodilutikate kantud haigustes. Sellegipoolest tasub olla ettevaatlik.

Miks võib vajalik olla lutikatõrje

Lutikaid on võimalik endale saada igaltpoolt, nad pesitsevad kontorites, poodides, hotellides, jõusaalides ja paljudes teistes kohtades. Nad oskavad end varjata Teie  kohvritesse, isiklikesse asjadesse või isegi Teie endi külge. Ja niivisiisi saada tasuta sõit koju, Teie koju! Kui juba kodus, siis on neid väga raske sealt välja saada. Selleks tuleb appi professionaalne kahjurite tõrjuja. Voodilutikate probleem ei sõltu puhtusest, Te võite neid saada parimatest hotellidest ja nad võivad rännata puhtamatesse kodusesse. Kuid on võimalusi lutikate kontrolliks varajases staadiumis:

Reisimine

Kui reisite, siis mõelge alati nende viie punkti peale:

 • Jälgige pindu nakkuse võimalikkuse järgi. Sellisteks on väikesed rooste-värvi täpid voodilinadel või madratsidel.
 • Tõstke ja vaadake kõikide lutikate peidukohtade järgi, sinna kuulvad madratsialused, voodiraam, pearaam ja mööbel. Tüüpiliselt tulevad lutikad välja öösiti, aga päeval võib neid kohata tavaliselt 1.5 meetri raadiuses voodist.
 • Tõstke oma pagas kõrgemale maapinnast, voodist ja seinast, et lutikad ei oleks võimelised ennast sinna paigutama. Tihti on lutikad peidus ka pildiraamides, maalingutes jne.
 • Jälgida kohvreid tähelepanelikud kui asju lahti pakite kodus. Alati hoida kohver voodist eemal ja panna see kappi või mujale suletud ruumi, eemale magamistoast.
 • Panna riietusesemed kohvrist otse kuivatisse vähemalt  15 minutiks suuremaks võimalikuks kuumuseks peale reisi.

Kodus

 • Kui olete kodus, siis jälgige neid näputäiteid hoidmaks voodilutikad kontrolliall:
 • Eemaldada kõik ülearune kodust, see teeb lutikate leidmise kergemaks.
 • Pesta ja kuivatada voodilinasid tihti, kasutades selleks suurimaid võimalikke temperatuure.
 • Põhjalikult jälgida iga kasutatud mööblit, mille koju toote. Voodilutikad on seal tihti peidus.
 • Inspekteerida oma kodu regulaarselt, peale sissekolimist, reisi, peale külalisi jne.

Insecto lutikatõrje  kolm põhipunkti:

HINDAMINE

Kui olete märganud tõendust selle kohta, et Teil võib olla lutikaid või soovite kaitsta enda kodu selle kiiresti paljuneva sissetungjja vastu, siis Teie Insecto esindaja tuleb ja hindab olukorda.

Voodilutikad on kavalad ja raskesti leitavad, aga Insecto voodilutikate tõrje ekspert on treenitud leidmaks märke voodilutikate olemasolust. Esmakülastusel ta kontrollib Teie terve maja, kaasaarvatud voodi, mööbli, kardinad ja linad. Ta viib läb põhjaliku vaatluse ja kui vaja, kasutab eritehnikat, et kontrollida pragusid ja vahesid seintes.

Teie Insecto lutikate tõrje ekspert alustab tavaliselt magamistoast ja läbi kogu maja, keskendudes eelkõige mööblile ja aladele eelkõige mööbli läheduses.Ta otsib vihjeid voodilutikate olemasolust,nagu näiteks:

 • Elus või surnud voodilutikad
 • Mahajäetud nahariismed pooldumisprotsessist
 • Väikesed punased-mustad jäätmete täpid
 • Pisikesed kreemjat värvi munad,tavaliselt leitavad pimedates pragudes

 TÕRJE

Töö teostus

Peale esmase vaatluse ja hinnagute kogumist, Teie Insecto esindaja soovitab parimad võimalused voodilutikatest vabanemiseks. Kui vaatlus kinnitab probleemi, siis Teie Insecto lutikatõrje spetsialist soovitab tõrjeplaani, mis baseerub lutikate olemasolu suurusest ja Teie soovidest. Ta kasutab parimad vahendeid ja kaasaegseid tehnikaid, et probleemiga tegeleda. Seda nii, et Teie pere, loomad ja keskkond jääksid puutumata. Selline tõrje puudutab nii voodilutikaid, kui ka nende vastseid- takistamaks nende täiskasvanuks saamist, et paljuneda, hammustada ja võimalikult ka kanda nakkusohtlikke täiskasvanuid.

JÄLGIMINE

Aastaringne lahendus

Voodilutikad ei maga kunagi ning kahjuks saavad nad inimest  külastada ka  ilma märkamata. Professionaalsed tõrjed võivad võtta kolm kuni neli korda enne kui probleemist vabanetakse. Kuna varajane märkamine on väga oluline, siis Insecto voodilutikate tõrje ekspert külastab Teid perioodiliselt, et jälgida ja hoida silma peal lutikatel. Nende külastuste ajal ta kontrollib ka uusi kahjureid. Kui ta näeb midagi uut või kahtlast, siis ta alustab uurimist. Insecto kahjuritõrje esindaja dokumenteerib kogu protsessi ja kõiki probleeme, mis võivad tekkida.

Arvate,et Teil võib olla lutikaprobleem?

Siis kindlasti teada anda Insecto lutikatõrje esindajale või teada anda enda hoone omanikule, et nad saaksid alustada voodilutikate tõrjega. Lutikad paljunevad kiiresti. Seetõttu on oluline, et tegutsetakse kiiresti!

Vaata siia,et leida rohkem informatsiooni voodilutikate kohta!